Aktualności

Akcja #SilniSobą i premiera książki „Dziad. On silny, my silniejsi”

Akcja #SilniSobą i premiera książki „Dziad. On silny, my silniejsi” 24 stycznia 2021

Czasem tak się zdarza, że planujemy premierę książki, a wychodzi nam nie tylko wydarzenie kulturalne, ale i ważna akcja społeczna.

Na otwarciu wystawy fotogramów Marty Rybickiej i Anety Zamielskiej mieliśmy komplet gości. Udało się zgromadzić tyle osób, na ile pozwalały nam okoliczności. Musieliśmy przecież przestrzegać zaleceń GIS podczas występowania na terenie Polski wirusa COVID. Fotogramy przedstawiają pary – małżeństwa i partnerów, których związki przetrwały próbę poważnej choroby. Jak twierdzą oni sami, ich wzajemne relacje stały się wręcz silniejsze. Przecież podobno tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono… Zaraz po premierze wystawa przeniosła się do przestrzeni Elektrowni Powiśle.

Zdecydowaliśmy się na organizację tego wydarzeni, gdyż inauguracja akcji #SilniSobą, która towarzyszy premierze książki była przez nas planowana od wiosny. Już wtedy wiedzieliśmy, że to będzie trudny rok z punktu widzenia wykrywalności chorób nowotworowych. Mając bowiem ograniczenia w dostępie do lekarzy, rzadziej się badamy.
W Polsce zachorowalność na nowotwory złośliwe jest niska, ale śmiertelność – bardzo wysoka. Wynika to choćby z faktu późnego wykrywania chorób onkologicznych.

Dlatego, oprócz mówienia w wielu mediach o badaniach profilaktycznych, promujemy je aktywnie. Rozdajemy naszym czytelniczkom 100 pakietów badań pod kątem raka piersi, a czytelnikom 100 pakietów badań pod kątem raka prostaty.

Inicjatorami akcji są autorzy książki Dziad. On silny, my silniejsi, Joanna Górska i Robert Szulc. Oboje są bardzo zaangażowani w działania fundacji wspierających osoby z chorobami nowotworowymi. Dzięki wiedzy ekspertów  z tych fundacji, mówiąc o książce, omawiamy także kwestie wsparcia, jakiego udzielamy i powinniśmy udzielać osobom chorym na choroby nowotworowe.

To ważny temat. Ta akcja jest ważna.