Aktualności

Album „Zdobywcy” jedną z Książek Górskich Roku

Album „Zdobywcy” jedną z Książek Górskich Roku 25 października 2021

Każdego roku konkurs poświęcony literaturze górskiej budzi duże zainteresowanie wśród twórców i widzów. Miniona edycja, dedykowana książkom wydanym w ostatnim roku roku była jednak absolutnie rekordowa – do konkursu zakwalifikowanych zostało aż 57 książek. Jury oceniało książki w 8. kategoriach. Wyniki wraz ze wskazaniem tytułów, które według jury zasługują na szczególne wyróżnienie, zaprezentowano podczas Gali Literatury Górskiej, która połączona była z Galą Kultury Górskiej.

W kategorii „Monografia historyczna”, nowej, stworzonej dopiero w tym roku, nagrodę zdobył piękny, starannie opracowany album Zdobywcy. Ludzie, szczyty, wyprawy.

Książka to historia wspinaczki od zarania jej dziejów

Ta książka to opowieść o najwybitniejszych alpinistach i himalaistach w historii oraz ich wspinaczkowych osiągnięciach. Publikacja zawiera biografie ponad 100 słynnych alpinistów i himalaistów, którym towarzyszą wspaniałe fotografie zdobywanych szczytów. Do tego nieznane fakty i nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia, oraz specjalnie wykonane mapy dróg wspinaczkowych, pozwalające odtworzyć historyczne wejścia. Opisano tu również rozwój technologii, ekwipunku i technik wspinaczkowych, od tweedowych marynarek i fajek pionierów wspinaczki po zaawansowany sprzęt używany współcześnie.

Podbój najwyższych gór świata rozpoczął się pod koniec XIX wieku, ale prawdziwy himalaizm narodził się w latach 20. XX wieku. Pierwszym zdobywcą legendarnego szczytu okazał się być Edmund Hillary. I udało mu się to dopiero w 1953 roku. Być może, gdyby nie II wojna światowa, która skutecznie pomieszała wspinaczom szyki, wydarzyłoby się to szybciej.

Polskie akcenty

W książce jest opisanych stu znakomitych himalaistów i alpinistów. Znalazło się w niej kilkoro Polaków. I to ważny aspekt: książka powstała we współpracy z Królewskim Towarzystwem Geograficznym, najbardziej prestiżową i największą na świecie organizacją zajmującą się odkryciami geograficznymi oraz Alpine Club, najstarszym klubem wspinaczkowym na świecie. Trudno się dziwić zatem, że obecność każdego polskiego akcentu jest zaszczytem. Każdemu z naszych wspinaczy wymienionych niżej poświęcono pełne dwie strony (tzw. rozkładówkę). Tyle samo miejsca, co Mallory’emu!

Wandę Rutkiewicz określono najwybitniejszą himalaistką w historii. Wojciech Kurtyka to, zdaniem wydawców angielskiego oryginału, wirtuoz alpejskiego stylu wspinaczki. Jerzy Kukuczka został nazwany gigantem himalaizmu, a cały tekst o nim zaczyna się od zdań:
W latach 80. XX wieku w himalaizmie dominowali Polacy. Pomimo stanu wojennego i kryzysu gospodarczego w kraju, w Himalajach działała elitarna grupa polskich wspinaczy, wytyczając nowe drogi i dokonując pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki.
Nawet jeśli sami się nie wspinamy, trudno nie być dumnym z tego, co udaje się naszym rodakom.

Dla nas, jako wydawców książki ważne jest, że zdobywa ona nie tylko uznanie czytelników, ale także ekspertów, osób zaczytanych w książkach o górach.

ZDOBYWCY

Ludzie, szczyty, wyprawy

Praca zbiorowa

Tłumaczenie: Maciej Jakub Jabłoński

Książka została wydana przez wydawnictwo Słowne (dawniej: Burda Książki), 2020.