Nur. Zapiski afgańskie

ISBN: 978-83-7596-750-0

Okładka: twarda

Format: 190x234

Ilość stron: 320

Premiera: 29.03.2017r.

Cena: 49,90 zł

Nur. Zapiski afgańskie Monika Bułaj

„Samotna podróż po ziemi Afgańczyków. Dzieląc głód, sen, zmęczenie, modlitwy, zimno,  strach, łzy, szepty, śmiech. Wędrowałam od granicy Iranu do Chin w śniegach Pamiru. Autobusem i taksówką, na piechotę i ciężarówką, konno, jakiem i osiołkiem. Nur to światło po afgańsku i persku. Po świetlistym ogrodzie Afganistanu instynktownie chodziłam jego ścieżkami, znajdując zarzewia nadziei w najbardziej niespodzianych miejscach, na dnie najczarniejszej rozpaczy.

Pojechałam do Afganistanu, żeby zobaczyć jak wygląda Kabul, bo nie wiedziałam. Moje oczy były wypełnione medialnymi ikonami wojny: kurz, trupy bez głowy, żywi bez nóg, zasieki, czołgi, strach pomyśleć, ludojady.

A jak Kabul wygląda? Czym pachnie? Usłyszę nocą bul bul, czyli słowika? Jak brzmi rubab na wysokościach? Czy wciąż z wioski do wioski wędrują poeci? Usłyszę wędrownych pieśniarzy? Spotkam kalandarów?  Jak wyglądają mieszkańcy Kabulu? Płaczą? Smieją się? W ilu językach śnią? I o czym? Jak grzeją zimą domy? Czego się najbardziej boją?”

-Monika Bułaj

 

Monika Bułaj jest fotoreporterką, pisarką, dokumentalistką i członkiem TED. Bada duchowe kresy Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki, Ameryki Łacińskiej i Europy Wschodniej, idzie z pielgrzymami, nomadami, uchodźcami. Publikuje w „National Geographic” i „La Repubblica”. Autorka ośmiu książek oraz setki wystaw. W Polsce ukazała się jej książka Boży ludzie. Podróż po kres Europy. Mieszka w Trieście.