Nieograniczone horyzonty. Historia kobiet pracujących w liniach lotniczych Pan American w erze odrzutowej

ISBN: 978-83-8053-977-8

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Format: 155 x 215

Ilość stron: 290

Premiera: 13.10.2021r.

Cena: 49,00 zł

Dostępny e-book: mobi, epub

Nieograniczone horyzonty. Historia kobiet pracujących w liniach lotniczych Pan American w erze odrzutowej Julia Cooke

Wyjątkowy i pełen empatii portret kobiet żyjących w latach 60. i 70. XX wieku i przełamujące ówczesne bariery, stworzony dzięki umiejętnemu spleceniu obrazu ekscytującej ery odrzutowej z burzliwą sytuacją polityczną tamtych lat.

– „Publishers Weekly”

Powab, niebezpieczeństwo, wyzwolenie:  w czasach, gdy rozgrywa się akcja serialu Mad Men, w erze lotnictwa cywilnego, Pan American World Airways przyciągały młode kobiety, które pragnęły wyrwać się ze swoich miasteczek, rozwinąć skrzydła i zrobić karierę.

Obowiązkowo po studiach, ze zdolnościami dyplomatycznymi pracownika służby zagranicznej  i znajomością dwóch języków obcych stewardesa ery odrzutowej latająca ikonicznymi liniami Pan Am w latach 1966–1975 musiała mierzyć 160–175 centymetrów, ważyć 47–63 kilogramy i mieć poniżej 26 lat w momencie zatrudnienia. Julia Cooke splotła w osobistej narracji losy zapadających w pamięć postaci – od pochodzącej z małego miasteczka Lynne Totten, biolożki, która zdecydowała, że praca w laboratorium jednak nie jest dla niej, do Hazel Bowie, jednej ze stosunkowo nielicznych w tamtych czasach czarnoskórych stewardes – ukazując, jak ich podniebne życie je wyzwala.

Julia Cooke ujawnia znaną tylko nielicznym rolę stewardes Pan Am w wojnie wietnamskiej, podczas której samoloty tych linii lotniczych dostarczały młodych amerykańskich żołnierzy na pola walki oraz zabierały ich na krótkie urlopy. I wreszcie – opisując operację Babylift, dzięki której z upadającego Sajgonu ewakuowano dwa tysiące dzieci – książka pokazuje, jak stewardesy połączyły siły, aby odegrać wyjątkową rolę na światowej scenie.