Aktualności

Nagroda Główna dla „Stasia na tropie”

Nagroda Główna dla „Stasia na tropie” 31 marca 2021

Staś Łazarewicz to współautor nagrodzonej Nagrodą Główną w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka „Świat Przyjazny Dziecku” książki pt. Staś na tropie. Jak prawie zostałem piłkarzem. Tę książkę rezolutny i dowcipny 10-latek napisał razem ze swoją mamą – Ewą Winnicką.

Staś to już prawie nastolatek. Chodzi do szkoły, ale nie jest jej wielkim fanem. Lubi za to grać w gry strategiczne na komputerze, oglądać filmy na YouTubie oraz rozśmieszać kolegów. Jest szczery, prawdziwy i bardzo uważnie obserwuje rzeczywistość.

Obraz rodziny widzianej oczami Stasia nie jest wyidealizowany, wręcz przeciwnie… I być może właśnie to sprawiło, że książka została zauważona przez Kapitułę Konkursu.
Rodzina Stasia jest rodziną nieidealną, prawdziwą, otwartą na wspieranie dzieci w ich pasjach.

W wywiadzie dla Gazety Wrocławskiej Ewa Winnicka, mama Stasia, będąca współautorką książki mówiła, że pisząc tę książkę, Stasiek myślał o chłopakach w swoim wieku i pewnie trochę młodszych.
A ja słyszę, że książka bawi również dorosłych. Bo też Staś bezkompromisowo obnaża świat dorosłych. Zwłaszcza własnych rodziców.

O autorach

Ewa Winnicka – autorka książek reporterskich. Trzykrotna laureatka nagrody Grand Press, wyróżniona Nagrodą Literacką Gryfia, nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Jest mamą dwóch synów i żoną Cezarego Łazarewicza, który też pisze książki. Uważa, że bycie mamą jest wyzwaniem tysiąc razy większym niż napisanie najtrudniejszej książki. I bardzo, bardzo ciekawym.

Staś – chłopiec który chciałby kiedyś zostać… no właśnie, i tu jest problem. Więc Staś stara się poznać różne profesje, ale na razie musi być uczniem, co jest jego ulubionym zajęciem. Staś lubi robić animowane filmiki za pomocą telefonu, śpiewać, grać w gry komputerowe, obserwować kanały niektórych youtuberów, jeść słodycze i czytać. Czasem trudno za nim nadążyć.

Zapraszamy na profil projektu Staś na tropie, prowadzony na Faceboooku: https://www.facebook.com/Stasnatropie

Konkurs „Świat Przyjazny Dziecku”

Konkurs powstał blisko 20 lat temu. Jego celem jest wyróżnienie i nagrodzenie miejsc, inicjatyw, produktów, portali, zabawek, gier i książek, charakteryzujących się najwyższym standardem jakości oraz wpływających w znaczący sposób na rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Laureaci mają prawo m.in. do używania logo Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz Konkursu. Gala wręczenia nagród zwycięzcom planowana jest na czerwiec.