Aktualności

Wyróżnienie dla książki Grzegorza Kapli „Chiny bez wzajemności”

Wyróżnienie dla książki Grzegorza Kapli „Chiny bez wzajemności” 20 czerwca 2022

Podczas wielkiego święta czytelników, jakim bez wątpienia są Targi Książki w Warszawie rozdano po raz czternasty nagrody i wyróżnienia za książki podróżnicze. Konkurs organizowany jest przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI. Grzegorz Kapla odebrał wyróżnienie w kategorii „książka reportażowa” za wydaną przez nas publikację „Chiny bez wzajemności”.

Konkurs organizowany był już po raz czternasty. Jego ideą jest wyróżnianie wydawców wartościowych – pod względem merytorycznym i graficznym – książek turystycznych i podróżniczych. Uroczysta gala odbyła się 27 maja podczas Targów Książki w Warszawie.

Książka „Chiny bez wzajemności” to zapis podróży autora przez Państwo Środka z Konfucjuszem w roli przewodnika – po zaułkach współczesnych Chin i zakamarkach samotnego serca. A nieliczne wskazówki, które podróżnik uzyskuje od poznanych po drodze ludzi są niemal jak cytaty z Konfucjusza – wieloznaczne, dające szerokie pole do interpretacji. Wędrujemy z autorem, bacznym obserwatorem, który potrafi czytać ludzkie emocje zdecydowanie lepiej niż znaki chińskiego pisma z Lijang w Yunnanie, przez Kunming, Guilin, Kanton, Hong Kong, Makau do Szanghaju. Ten, kto pokona – jak on – tę drogę, będzie potrafił rozumieć i mówić, nie używając słów. Bo być może przeceniamy ich rolę?

Zainicjowaliśmy tą książką serię „Czuły Punkt”. Jak rozumiemy jej ideę? Książki wchodzące w jej skład są próbą opisania świata wewnętrznego i zewnętrznego. To poszukiwanie innej perspektywy, podtekstów, przewartościowania postaw. To książki o ludziach, emocjach i ideach. O czułych punktach, które nas mogą łączyć lub dzielić. Polecamy je wszystkie. Każdy punkt połączony z drugim może wszak wyznaczyć linię, a potem kolejną… Dobrze, żeby połączyły one i nas.